Floppik

Práce na 8 a 8.5 hodiny a časová mzda a měsíční.

Zdravím, chci se zeptat dělám teď ranní, denní a odpolední směny , nemám hodinovou mzdu ale měsíční. Když dělám denní dělám 8.5 hodiny a když raní a odpo tak jen 8. Jde o to že když dělám denní 8.5 hodiny tak půl hodiny se bere jako přesčas.
Teď nám chcou zavést jen 8.5 h denní směny ale mám tu měsíční mzdu a nebude se to brát jako přesčas už takže budu ztrátný? Kdybych byl placený od hodiny tak to chápu že to mám zaplaceno.

Odpovědi
elkon

Definice podle MPSV.
Co znamená denní směna?
směnou je část stanovené týdenní pracovní doby bez práce přesčas, kterou je zaměstnanec povinen na základě předem stanoveného rozvrhu pracovních směn odpracovat; dvousměnným pracovním režimem je režim práce, v němž se zaměstnanci vzájemně pravidelně střídají ve dvou směnách v rámci 24 hodin po sobě jdoucích.
Co je ranní směna?
Začátek a konec pracovní doby a rozvrh pracovních směn stanoví zaměstnavatel (§81 ZP). Při směnném režimu začíná ranní směna v 6.00 hodin, odpolední zpravidla ve 14.00 hodin a noční směna ve 22.00 hodin.
Součástí pracovní doby je také půl hodiny přestávka na jídlo, která se ale do mzdy nepočítá.
Na konkrétní detaily se ptej v účtárně, ale nic protizákonného se dít nebude. Účtárny bývají častým zdrojem kontrol, nějaká „levota“ by jim neprošla.

Floppik

Jasně, akorát že mám ten měsíční příjem a ne hodinový, takže plácnu mám 25 000/měsíc a je jedno jestli je pracovních dnů 20 21 22? Pořád mám stejně? Tak samo je jasné že ten kdo točí směny pracuje 8 hodin a ten kdo většinou jen ranní tak 8.5 hodiny. Jenže já nejsem placený od hodiny a ve smlouvě mám měsíční mzdu a ne kolik mám na hodinu. Takže tady se může brát přesčas až po té 8.5 hodinové směně? Jde mi to že za 160 hodin dostanu zaplaceno tak jako za 170.?

da ny

U práce na stálé ranní směny, je obvyklá pracovní doba 8h + 0,5 h (zákonná pauza).
Odpracujete 8 hodin na pracovišti musíte být 8,5 hodin.
Práce, jako přesčas se počítá až po 8,5 hodinách.
Pokud není uvedeno jinak. Někde mají ranní „jen“ 7h + 0.5, tzn. 7,5 h na pracovišti.
Také s měsíční mzdou.

Kdysi byla měsíční mzda stejná, bez ohledu na počet pracovních dní a tedy hodin.
To jsme mívali za krále Klacka, kdy bylo státní všechno (výrobní podniky i služby).
V ranním provozu jsme byli vždy na pracovišti 8,5h (půl hodiny na oběd).

da ny

4/ PROČ MÁ ZAMĚSTNANEC S MĚSÍČNÍ MZDOU NĚKDY MÉNĚ, NEŽ MÁ UVEDENO NA MZDOVÉM VÝMĚRU?

V poslední době se někteří zaměstnanci s měsíční mzdou podivují, že mají na výplatní pásce méně než činní jejich mzda uvedená ve mzdovém výměru a požadují po zaměstnavateli doplatek do měsíční mzdy uvedené ve výměru.

Kdy může k této situaci dojít?

Tato situace může nastat v měsíci, kdy je méně pracovních dnů (tj. 19, 20 někdy i 21 dnů), zaměstnanec má překážku v práci nebo dovolenou a průměrný výdělek ve firmě je vypočítáván pouze ze základní mzdy (nejsou tam poskytovány prémie nebo odměny).

Proč k této situaci dochází?

Pokud je průměrný výdělek vypočítáván z předchozího čtvrtletí a zaměstnanec má pouze měsíční mzdu, která je dělena počtem odpracovaných hodin, dochází k tomu, že je tento průměrný výdělek nižší než poměrná část měsíční mzdy v krátkém kalendářním měsíci.
Např. zaměstnanec s měsíční mzdou 20000 Kč měl v prvním čtvrtletí letošního hrubou mzdu 60000 Kč a odpracoval v něm 520 hodin. Průměrný výdělek používaný ve II. čtvrtletí bude 115,38 Kč (60000:520). Pokud bude tento zaměstnanec čerpat dovolenou v měsíci červnu, který má 21 pracovních dnů, bude jeho poměrná část měsíční mzdy na hodinu 119,05 Kč (20000:168). Takže výpočet mzdy v měsíci červnu při čerpání 5 dnů dovolené by vypadal takto:

128 odpracovaných hodin x 119,05 = 15239 Kč
za 5 dnů dovolené, tj. za 40 hodin by obdržel 4616 Kč (40×115,38)
Celkem by obdržel za měsíc červen částku 19855 Kč, což je o 145 Kč méně než je jeho stanovená měsíční mzda. Tento výpočet mzdy je ale v souladu se zákoníkem práce, takže se zaměstnanec nemůže domáhat nějakého doplatku.

Jaké by bylo řešení této problematiky?......
dále viz. zdroj: https://www.de­monia.cz/cas2012/­1012n/4.htm