Avatar uživatele
ratava

Proč je slovo „zoo“ sklonné i nesklonné?

Je nějaké pravidlo na užití středního a ženského rodu, nebo je to jedno?

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=zoo (povoluje obě varianty)
http://www.ptej­teseknihovny.cz/do­tazy/etymologie-zoo (zdroj Holub… 1967-Zoo je středního rodu, nikoli ženského, zdroj Trávníček… 1952– povoluje obě varianty)

děkuji

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56 před 2904 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Zkratka zoo – zoo-logická zahrada.
Užití toho slova má svou historii.

"Ještě v 50. letech se ovšem tohle slovo užívalo jinak než dnes. Bylo rodu středního a velmi často se skloňovalo. V jednotném číslo zoo, zoa, zou, zoo, zoo, zou, zoem a v množném zoa, zoů, zoům… – raději snad nepokračovat. A skutečně se v mnoha knihách a článcích z té doby setkáváme se „zvířaty našeho zoa“ či s různými událostmi „v našem zou“.

V současnosti je zoo slovo nesklonné a může se užívat ve středním nebo ženském rodu, přičemž ženský – snad i ve vztahu k zahradě – cítíme jako správnější.

Ve skutečnosti má zoo kořeny v řeckém zôon, živočich.
https://www.zo­opraha.cz/aktu­alne/pohledem-reditele/8576-pozdravy-z-prazskeho-zoa

"Slovo zoo se však nevymyká z řádu platného pro zkrácená slova zakončená na -o jenom svým kolísáním v rodě. Neobvykle se chová i po stránce tvaroslovné, podobně jako slangová slova bio, foto. Jak ukazují doklady v archivu Ústavu pro jazyk český, zůstává slovo zoo většinou nesklonné

Proto také je slovo zoo v slovnících i Pravidlech českého pravopisu (z r. 1941) označeno jako jméno rodu středního. V praktickém užívání slova zoo setkáváme se však se značným kolísáním v rodě, neboť vedle náležitého středního rodu proniká i ženský rod, a to působením sousloví zoologická zahrada. Ve spojení se shodným přívlastkem zjišťujeme, že ženský rod je dokonce častější než rod střední (srov. pražská zoo, do naší zoo, v naší zoo a řidčeji pražské zoo, do našeho zoo, v našem zoo).

Při skloňování však vznikají jisté hláskové potíže, zvláště výslovnost tvarů 3. a 6. pádu jednotného čísla, zou (zo-u) působí nezvykle, a tím si vysvětlíme, že slovo zoo zůstává v mluvené řeči většinou nesklonné.

Vliv sousloví zoologická zahrada a také v hovoru užívané zkrácené podoby zoologická se projevuje změnou rodu slova zoo.

Přes to, že se u tohoto jména ve spojení s přívlastkem setkáváme častěji s rodem ženským, slovo zoo je přece rodu středního, tak jako středního rodu jsou i ostatní jména zakončená na -o vzniklá zkrácením cizích slov a sousloví, a to ať jde o slova spisovná, jako je auto, radio, nebo o slova slangová, jako je foto, gramo.

více v odkazu Naše řeč, ročník 40 (1957), číslo 9–10, s. 306–307
http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=4589

P. S.

Dnes už jsou oba tvary v PČP i slovnících, zoo rodu ženského se přizpůsobilo mluvenému jazyku. Je vidět, že se jazyk vyvíjí i v oblasti morfologie.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.



Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek