Avatar uživatele
quentos

Proč se délka těhotenství označuje jako „devět měsíců“, ač se v ČJ vždy jindy používá pro tento časový úsek jiný obrat?

Ještě než odpovíte „protože těhotenství přece zhruba tak dlouho trvá“, předesílám, že mě zajímá spíše jazykové/idio­matické hledisko. Když se totiž v češtině řekne „devět měsíců“, každý si to hned spojí s těhotenstvím. To proto, že ve všech ostatních souvislostech dává čeština přednost spojení „tři čtvrtě roku“. Proč se tedy zrovna u těhotenství vžilo toto spojení? Napadá mě, že bychom to mohli mít přejaté z angličtiny (ta i místo „půl roku“ řekne raději „šest měsíců“), ovšem mám za to, že tendence používat spojení „devět měsíců“ v souvislosti s těhotenstvím je v našem jazyce daleko starší než tendence přejímat obraty z angličtiny. Tuší někdo? Díky.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 8Pro koho je otázka zajímavá? annas, briketka10, gagaga, marci1, wendyX, gecco, zzzlatokopka, anonym před 3518 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Zřejmě proto, že těhotenství se považuje za důležité, třeba jen kvůli tomu, , že do rodiny přibude někdo další .....

Většinou se s uvádí že u laiků jde o zvyklost uvádět těhotenství v kalendářních měsících, u odborníků v lunárních měsících nebo týdnech.

Zřejmě to souvisí s tím, že si žena uvědomuje těhotenství až tehdy, když nedostane menses. Pak počítá měsíc od poslední menstruace, , ttedy jako měsíc kalendářní, zatímco lékař počítá těhotenství od oplodňující soulože, nikoliv poslední menstruace.
--

Jeden příklad:
„Na ultrazvuku lékař určil, že je plodu 8 týdnů, ale od posledních měsíčků je to 10 týdnů“… .

Z příkladu je vidět to, co jsem uvedla. Jinak jde zřejmě o souvislost s pojmy gestační a fetální věk. Nejsem odborník, ale vypadá to pravděpodobně.

"Menstruační stáří se počítá od prvního dne menstruace matky před oplozením.

Fetální věk – (označovaný také jako stáří skutečné, embryonální, anatomické, fertilizační nebo koncepční) vyjadřuje skutečnou biologickou délku života plodu od oplození vajíčka."
http://www.mo­drykonik.cz/ges­tacni-vek/

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
gecco

Možná proto, že se podle vývojových stádií těhotenství dělí na tři trimestry (´tříměsíčí´) – tedy celkem 9…
😉

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
marci1

9 měsíců se uvádí možná proto, že se dá těhotenství také označit v lunárních měsících: 10 lunárních měsíců ( jeden lunární měsíc má 28 dní, stejně jako obvyklý menstruační cyklus). 🙂
Doplňuji:
Většina lékařů, sester a i někteří lidé používají spíše označení „týdny“ než „měsíce.“ 🙂

Upravil/a: marci1

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dědapetr

Délka těhotenství se označuje v týdnech 1týden – 38 týden tak to má dcera označené v těhotenském průkazu,v přepočtu devět měsíců běžně hovorově.Čeština je pěkný jazyk tak proč přejímat něco z angličtiny.Oni taky nepřejímají nic z češtiny.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dochy

Předpokládám, že to bude kvůli tomu, že i další význačné časové dělení je na měsíce a odvozené jednotky (trimestry). 3 trimestry dají devět měsíců.
Pak je ještě trvání těhotenství někdy počítáno od poslední menstruace (což je známý termín, ale nemusí přesně sedět s vývojem plodu), jindy od oplodnění (což je zas odhadovaný termín, ale k vývoji plodu má přesnější vztah) a „9 měsíců“ vychází zhruba někam mezi tyto dva termíny.
V lékařských záznamech se ale zpravidla uvádí stáří plodu ve tvaru 5+3 (5 týdnů a 3 dny)

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Ani ne shoda náhod,ale spíš"sériová" násobilka.
Doplňuji:
…,když se budete učit třeba alchymii,tak časem zjistíte,že ten samý princip má aspoň 3 pozadí ze života.

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek