hapiky

Proč se Putin dopustil jedné z největších zahraničněpoli­tických chyb jakéhokoli státu od druhé světové války?

Nebo snad činí dobročinnost?

Nejlepší odpověď
Kepler

Asi si moc věřil, doufal, že získá zpět Ukrajinu. Jenže nepočítal s takovými jednotnými protiakcemi západu. Možná si myslel, že to bude mít jako Hitler, který značnou podporu ve světě našel. Naštěstí všichni takoví šílenci nakonec padnou na hubu.

Další odpovědi
aliendrone

No, on do ní byl spíš vmanévrován a v podstatě mu nic jiného nezbylo. Což ale nic nemění na faktu, že:

  1. se nechal do ní vmanévrovat
  2. když už zvolil radikální řešení, tak si měl být SAKRA jistý jeho průběhem a výsledkem

Zde vidím největší Putinovo selhání. A selhání se neodpouští, v politice tuplovaně ne. Místo aby předvedlo Rusko ukázkovou bleskovou operaci, tak zabředlo do vleklého a (čísla sem, čísla tam) tak již i značně krvavého konfliktu.

Stačí se podívat na podobnou americkou akci (2. válka proti Saddámovi), která proběhla hladce, rychle, relativně bez většího pozdvižení a především úspěšně (nebudu řešit následnou okupaci a její průběh).

Příčiny tohoto selhání (jakkoliv jsou podle mne tím nejzajímavějším na celé věci) jsou ovšem na VELMI dlouhou diskuzi. Rozhodně však odmítám argumentace typu „skrz naskrz zlý fůůůůj Putin chce sežrat svět“, kterými nás zavalují v rozličných formách média (a leckteří „papoušci“) a jsou primárně určena pro blbečky, pro jejichž myšlenkové schopnosti je jakýkoliv serióznější rozbor a pochopení situace VYSOKO nad rámec jejich chápaní. :)

led

Dobre ste napísali v otázke „jedné z největších zahraničněpoli­tických chyb jakéhokoli státu“. Zaujímavé sú aj „vojenskopolitické“ pohľady Kazatele a aliendrona.
Odpisovať písomky sa nie vždy vypláca, rovnako ani v politike neradno „opisovať“ chyby druhých.

Tentoraz žiak Putin zabudol, že keď dvaja robia to isté, nie je to vždy to isté a odpísal „Prípad v Tonkinskom zálive v Juhočínskom mori z augusta 1964 a jeho následky“, išlo o 2 námorné súboje medzi Vietnamskými a americkými bojovými loďami vo Vietnamských vodách, následne čoho vystúpil prezident Johnson s prejavom, v ktorom oznámil: „Nepriateľské akcie proti lodiam Spojených štátov na otvorených vodách Tonkinského zálivu ma dnes prinútili nariadiť vojenským silám Spojených štátov prijať odvetné opatrenia.“ https://plus7­dni.pluska.sk/his­toria/podvod-vietnamska-vojna-prepukla-zaklade-udalosti-ktora-zrejme-nestala

Dnes vidíme opakovanie rovnakej chyby s nesmierne krvavými následkami akej sa už dopustili
Angličania v Južnej Afrike (Búrska vojna),
Hitler v Sudetoch (Henleinovci), v Poľsku (rozhlasová stanica),
USA vo Vietname(Tonkinský záliv a dnes Rusko na Ukrajine Krym, Donbas).

Kazatel

No, dokázal nechat rozlézt sověty po celé Evropě i dál do světa a ještě jej budeme živit (1/3 Ukrajinců jsou vlastně Rusové a on je to vůbec jeden národ), naprosto to vyčerpá naše zdroje, stejně jako obnova škod tam (když vidím, jak dlouho se tady opravuje třeba dálnice, či jeden jediný most, tak Ukrajina bude navždy jen černou dírou na peníze). Jejich lidé tu zapustí kořeny, časem se začnou domáhat plnění národnostních práv menšin, nakonec jim bude přiznáno i volební právo (například k volbám do komunálu není vůbec třeba občanství), přizpůsobí si naši společnost obrazu svému. Do toho k UKR ženám přibydou RUS muži, kteří dezertují a my jim poskytneme azyl, no budeme tu jedna krásná rodina. Nejdřív ale budeme muset přežít o kořínkách a v zimě.

Bohužel, veškerá předchozí diplomatická jednání byla odmítnuta, NATO se chtělo nastěhovat Rusku za humna, nakonec roli užitečného idiota, jak oslabit ideologického i největšího vojenského rivala USA plní dokonale, místo (po řadu let) válečných štváčů prolévají krev naprosto neviní lidé a svět jen kouká.

Teď nepatrně odbočím, ale my, ti civilizovaní dokonce nemáme ani tu nejelementárnější slušnost zamyslet se nad našimi životy, nějaká empatie, ale život jde dál, že? Nedaleko trpí lidé hlady, žízní, ve válečných útrapách, atd., na druhé straně sotva dospělí kluci, záklaďáci, nahnaní do války a nemohou zpět, proti nim povolaní mobilizovaní, kteří též nemají svobodnou možnost odmítnout, a teď to porovnejte s tímto obrázkem naší společnosti z dneška: https://www.no­vinky.cz/veda-skoly/clanek/ne­joblibenejsim-ucitelem-je-matematikar-marek-valasek-40391736

hapiky

aliendrone: Už jsem ti chtěl dát (po čase) bodík, no tvé povyšování v závěru si to nezaslouží.
Pořád u tebe nechápu, proč si myslíš, že ti, kdo sledují televizi či tisk nebo internet jsou blbečkové, jak píšeš. Připouštím, že někdo věří bezmezně všemu, těch je ale málo, ale hodně se mýlíš, když si myslíš, že všichni a nikdo nemá svůj názor. Já mám svůj názor, který odmítá každou dobyvačnou válku s vymýváním mozků občanů, jako se to děje v Rusku. To
nebudu nikdy obhajovat i kdyby to mělo sloužit zdánlivě k dobrým cílům. Přijde doba, kdy všechny státy světa si zvolí dobrovolně s kým a z čím hodlají žít. My jsme si zvolily EU a NATO, a udělali jsme dobře. Že nám občas diktují nesmysly je přijatelnější, než být nezávislí na nikom a na ničem a žít jak za socialismu.
Putin je diktátor a uzurpátor. Stydím se za to, že jsme ho do naší země kdysi pustily a pohostily.

led

Prepáčte zle umiestnené zátvorky v závere odpovede, čím dali textu iný a nesprávny význam.
Správne má byť:
USA vo Vietname(Tonkinský záliv) a dnes Rusko na Ukrajine (Krym, Donbas).
Ďakujem za pochopenie.