EKSOT123

Z čeho vzniklo slovo „lebedit si“?

Etymologové v tom prý nemají jasno. Napadá mě několik možností, ale možná vás napadne něco zajímavého:

  1. Od lebedy, protože se dříve často používala místo špenátu a do salátu. Na Ukrajině se jí dodnes. Tedy vychutnávat si špenátek, lebedit si.
  2. Od lebeďéj, tedy labutí. Někdo si mohl na jejich chování všimnout něčeho zvláštního, pohodového, svátečního: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=jQBWCW5N1TE

Etymologie ruského lebeď vychází z indoevropského lebeď – bílý.

  1. Od bílé barvy. Je zřejmé, že vše, včetně bělavě ojíněné rostliny lebedy se točí kolem bílé. I nejstarší dochovaný staročeský význam slova lebedit znamenal zbělení, vyjasnění Měsíce. A bílá je barva pro slavnostní odpočinkové příležitosti.
  2. od řeky Labe, neboli Elbe, Bílá řeka, kde si starověcí koupači „lebedili“

Nejlepší odpověď
da ny

Já bych v tom nehledala žádnou velko vědu. 😉
Od dětství jsem slýchala v rodině „přirovnání/hlášku: „To je, ale lebeda.“
A když je něco/někde lebeda, tak si prostě lebedím (vychutnávám, užívám).
Třeba v čisté , příjemné vodě, při letním koupání na přehradě, v řece nebo v bazénu.
Lebedit si mohu u oblíbeného/chut­ného jídla, u příjemného odpočinku…
Lebedit si mohu, když se mi něco podaří, když nějaká aktivita přinese
užitek i finanční (výnos), atd. atp.
„LEBEDA:
Vynikající “špenátová rostlina”. Je velmi výnosná a chutná.
V kuchyni se uplatní do jarních salátů.“

Další odpovědi
marci1

Původ slova lebedit si není podle Českého etymologického slovníku příliš jasný. Slovo by mohlo souviset se slovesem labužit, není ovšem jisté, kde by se ve slově lebedit si vzalo -d-. Možná došlo k mechanickému přiklonění ke slovu lebeda.
😄

Zdroj: https://dotazy­.ujc.cas.cz/od­povedi/?id_kli­cove_slovo=5369&fil­ter=1

elkon

Když to neví ani etymologové, tak ti těžko někdo z laiků poradí věrohodně. Budou to jen dohady.

EKSOT123

Elkon, to je blbost. Víc hlav ví ví. (Jak je to v tom vtipu, proč policajti často chodí se psem.) chci říct, že my laikové poměrně často narážíme na logická vysvětlení o různých slovech, která etymology nenapadla.

EKSOT123

Jen ještě malou poznámku, že v Rusku jsou nejen labutě, ale i lebeda námětem mnoha lidových písní. Ostatně jako mnoho jiných rostlin a věcí z přírody:
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=HHonMv8GpS0&t=58s
Ještě se musím pochválit, když to nikdo neudělá, že jsme zde uvedli asi nejkomplexnější a nejhlubší posouzení pojmu lebedit, dostupné na internetu.

EKSOT123

Marci, jo, ha, ha. Labužit také obsahuje ony dvě klíčové hlásky „L“ a „B“, podobně jako slova v mnoha jazycích, vztahující se k bílé, latin. alba. Kromě toho, labužit zní skoro jako labutit 😉, pořad se to motá v tom okruhu kolem bílé, asi to tam někde bude.