Avatar uživatele
Drap

Odkud pochází slovo „burza“?

Význam slova všichni známe. Odkud však pochází, netuším.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? annas, dudu, dust8, aliendrone, DoTazatel před 1911 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

Uvádím několik pohledů – jazykový a historický

1. Václav Machek v Etymologickém slovníku je stručnější, ale uvádí víc významů.
.
Původ mezinárodního slova bursa/ burza je z latiny ze slova bursa = měšec.
Zvláštní význam dostal slovenský výraz bursa =1. tanec, zábava s hudbou,.
2. strkanice, sváda.
Sloveso bursovat = baviti si, křepčiti, hýřiti. Tento význam není po stránce historicko-kulturní objasněný.

Zřejmě šlo o schůzky kupců, který úspěšný prodej zakončovali hýřením.


2. Jiří Rejzek v novějším Etymologickém slovníku píše
"Burza – středisko obchodu s cennými papíry, místo směnného obchodu.. Dále burzovat, burzián.

Východiskem je střlatinské slovo burza = kožený váček na peníze (srovnej angl. Purse – peněženka) z řeckého býrsa = stažená kůže.

Základ dnešního významu se zrodil v belgických Bruggách v 16. stol, kde bylo náměstí nazývané beurs, borse podle domu jisté kupecké rodiny, která měla ve znaku tři váčky (střnizozemské borse, nizozemské beurs) a u níž obchodovali benátští kupci. Ti pak přenesli název na obchodní středisko v Antverpách (1531¨). "

3. Historie cenných papírů a burz
Seminární práce Miroslav Langer, 2005

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:tZ2Y-XiptwAJ:www.my­op.wz.cz/pdf/sem1­9.doc+&cd=4&h­l=cs&ct=clnk&gl=cz&cli­ent=firefox-b-d

“Pojem burza je běžně používán v téměř celé kontinentální Evropě: německy se burza řekne “Borse”, francouzsky “Bourse”, italsky “Borsa”, španělsky “Bolsa“, holandsky ”Beurs”. Anglický termín pro burzu “Exchange“ je odvozen od prvního předmětu obchodovaného na burze, totiž směnky. A však i v Anglii se dříve běžně používal termín “The Bourse“

„Počátky burzovního obchodování sahají do italských měst ve 12. – 13. století, především do měst Lucca, Janov, Florencie, Benátky a Miláno, kde probíhali schůzky v okolí faktorií italských obchodníků , hlavně v okolí italských konzulátních domů, tzv. “loggií” .Probíhal zde především obchod se směnkami, které byly bezpečným a nenákladným prostředkem převodu peněz na různá místa. Těmto centrům obchodu se však ještě neříkalo burzy, ale Loggie. Jak již bylo vysvětleno, pojmu burza, bylo použito až v Bruggách. Po úpadku Brugg byla zřízena první burzovní instituce v Antverpách v roce 1531. Nesla název "Beurs“ a šlo o první burzu cenných papírů určenou pro obchod se směnkami a zlatými a stříbrnými mincemi. Konala se zde také první emise obligací vydaná městem Antverpy. V prvním období nebylo předmětem burzovních obchodů ještě skutečné zboží, protože ještě nebylo zastupitelné, jen směnky a mince. Založení antverpské burzy je možné považovat za mezník vývoje burz a za první burzu vůbec.“ atd.

Upravil/a: annas

2 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?quentos, Drap Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

V latině slovo bursa znamená kožený měšec a právě tři měšce byly v rodovém znaku rodiny belgických obchodníků „Van der Buerse“, před jejímž domem v Bruggách se ve 14. století scházeli kupci z Florencie, Benátek a Norska aby zde uzavírali své obchody. I dalším místům, kde obchody rovněž probíhaly, se začalo říkat „burzy“ a později se tento název přenesl i na instituci, která byla po úpadku Brugg zřízena Antverpách.
https://search­.seznam.cz/?q=bur­za+p%C5%AFvod+slo­va&oq=burza+p%C5%AF­vod+slova&aq=-1&sourceid=szn-HP&su=k – druhý odkaz.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
aliendrone

A já si myslel, že to pochází od živého/rušného tržiště ve městě Bursa. Fakticky netuším proč. :)

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Edison

Pěkně rozebráno. Od všech… Díky za rozšíření obzorů. Ono mnohdy různá vysvětlení spolu možná i souvisejí, i když to není patrno na první pohled. Např. to jméno toho belgického obchodníka je jistě až sekundálrní, nebo terciální.

před 1911 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek