Ovlivnil výbuch Černobylu moje rodiče a prarodiče?

Když roku 1986 vybuchl Černobyl, moje prababička byla zrovna v okolí, velmi blízko a zastihl ji radioaktivní déšť. Do roka na následky ozáření zemřela. Avšak mezi tím byla v kontaktu s mým dědou i matkou. Mohla je tedy nějak sekundárně ozářit a také je vystavit problémům spojeným s vysokou radiací?

Nejlepší odpověď
Dochy

Podle mně jen neznatelně – pokud je k tomu Černobylu nedotáhla. Sekundární záření (z kontaminovaného člověka na dalšího) bude o několik (mnoho) řádů nižší.

Další odpovědi
paul1

Já jsem ho zažil když mi bylo 35, i prvomájového průvodu, do kterého nás „nahnali“ a tribunu na náměstí měli hajzli zastřešenou. Následk bohudíky nemám. Také do dnešního dne anipřesně nevím, kudy radioaktivní mraky se vlasně pohybovaly. Už jsem viděl vícero mapek, ale skoro vždy od sebe odlišných.

Ametyst

O žádný výbuch nešlo. Jaderná elektrárna shořela.

Dochy

Proč kecáš? Bouchnul kotel.

Dochy

(nešlo o jaderný výbuch, šlo o výbuch)