Tonda Káňa

Hlídáte si děnní příjem kaloriíí, tuků, bílkovin, sacharidů a dalších údajů?

Já ano. Ostatně, s 1000 body mám možnost mít na 3 měsíce Kalorické tabulky zdarma, takže tam uvidím i denní příjem cukrů a soli (toto není reklama 😄)

Pokud chce člověk žít zdravě, je nutné údaje jako bílkoviny, sacharidy, tuky, vlákninu a další hlídat. Nemluvě o lidech, kteří chtějí být fit a nabrat i nějaké ty svaly. A samozřejmě, lidé, kteří chtějí zhubnout a být v kalorickém deficitu, tak pro ně je tohle zásadní.

Co vy? Hlídáte si to, nebo „žijete“ a jíte si bez omezení? 😁

Nejlepší odpověď
aliendrone

Mám to trochu jinak, jakožto diabetik si hlídám glykémii. A ta nemusí být úměrná kalorické hodnotě snědených potravin, i když to vypadá podivně. 🙂

Jinak jsem skeptický ohledně „zdravé výživy“. Jedna věc je zajistit dostatečný přísun všeho, co člověk potřebuje, tam není co řešit. Ale druhá věc je počítání nad tabulkami a „doufání v zázrak“. Podle mne je MNOHEM VĚTŠÍM přinosem pro organismus DOSTATEK pohybu (fyzické aktivity). Vlastní poznatek ze života. 🙂

Ale víš jak, NIC se nemá přehánět ANEB sportem k trvalé invaliditě. Zvláště PLAVÁNÍ se mi jeví jakožto superduper, ale takový jogging už mnohem méně (na stará kolena to tato POZNAJI, leda bys jako pakouš běhal na tartanu ovály). A to nemluvím o tom, vzít do ruky krumpáč a vykopat potřebnou strouhu, místo objednávání bagru. TO je teprve „zabít 2 mouchy jednou ranou“. NEBO ruční řezání a štípání dříví, TAKÉ very good. Kdepak metrosexuální buzny v posilovně. 😉 🙂

Další odpovědi
Drap

Nehlídám. Díky cukrovce se snažím regulovat cukry.

orwell

Nehlídám, dopřávám si podle možností, ale nepřeháním to. Pokd tomu nebrání zdravotní důvody, není třeba odpírat si potěšení z dobrého jídla, jakožto už téměř jediného, co mně ještě zbylo.

Rokio

Ne.

Jelikož jsem mladý, tak trochu nezdravé stravy mi tolik neuškodí. Navíc jím relativně zdravě, ale hlavně se hýbu a trochu posiluji.

Důležitá je pestrost stravy.

Ametyst

Ne, vůbec nesleduju. Mám osvědčený způsob, jak si udržet váhu, a zároveň nebýt vyhublý uzlíček nervů. Nejím za každou cenu pestrou stravu, ale jednoduchou, dobře stravitelnou, 3× denně, žádné svačinky a mezisvačinky. Nejím cokoliv kdykoliv.

Hlada

Ne. Vůbec mě to nezajímá. Jsem toho názoru, že zdravý člověk by se něčím takovým neměl zatěžovat. Nemocný by se měl řídit radami lékaře.

da ny

NE.

Za „zdravý pohyb“, považuji pouze chůzi (plavání je mi odepřeno) a té mám dostatek.
Převlékat bych se mohla za bičem, takže se v jídle, v rámci možností. nijak neomezuji.
Patřím k lidem, kterým vyhovuje (tělo to i vyžaduje), každé 3 hodiny něco sníst.
Bez svačin a 2 – 3 večeří, bych zašla na úbytě.
Strava je pestrá (nehlídám denní příjem, ale koukám na to, abych v týdnu měla všeho dostatek).
Už musím hlídat i cukry, abych to nepřehnala se sladkostmi (zas tak moc to nehrozí).
Energetická hodnota stravy mne vůbec nezajímá. Čím více, tím lépe…..
S ohledem na celoživotní , převážně „zdravý jídelníček, lehčího typu“, je žádoucí, abych se tu a tam „nacpala“ těstovinami a knedlíkem. Zařadila nějaké to knedlo – vepřo.
Vydatné a husté polévky (mám ráda) nebo kaše (svačinky)
Jím, v rámci možností VŠE, NA CO MÁM CHUŤ. Tedy s chutí, bez výčitek.
Fast food, průmyslově zpracované pokrmy, cukrárna, alkohol, nikdy nebyly/nejsou, moje hobby.
Asi 15 let omezuji (nevyřadila jsem zcela), příjem bílé pšeničné mouky (bakelitu)

Kdo chce hmotnost redukovat, v podstatě nepotřebuje kvůli tomu zvyšovat
fyzickou aktivitu (cvičit, běhat, dřít v posilovně, fitku). Jde to snadno, přirozeně jinak.
Stačí dostatek proteinů ve stravě (do 1,8 g na 1 kg hmotnosti, edy alespoň 1g! Já např. musím proteiny rotit, páč jsem jak za groš kudla, tak, abych nezhubla), většina národa je v deficitu..
Zdravý pohyb je důležitý, z mnoha jiných důvodů.
Pro hubnutí není nutný.
Může být doplňkem, stačí pro zpevnění a dobrou funkci pohybového aparátu (chůze stačí,
rekreačně plavání či kolo /do té doby, dokud jsou páteř, klouby funkční, nebolestivé,
nezničené i touto aktivitou a nohy bez křečových žil/

  • ne desítky Km a kopce, to je na elektrokolo 😉

Zhruba 80% českých cyklistů, jezdí na nevhodných kolech a svým „sportováním“, si devastuje
páteř a klouby. Mají co chtějí, pro co se rozhodli a dobře jim tak. neznalost neomlouvá.
Jen je škoda, že fanatičtí příznivci, z řad rodičů, ničí zdraví dětí, které nemají možnost
svobodně se rozhodnout).

paul1

Ne, ani jsem to nikdy nezkoušel. Jím podle doporučení z mládí – ráno co se do mne vejde, oběd ve 12,00 co nám dovezou z restaurace, okolo 17,00 slabší večeři. Dost často ale v 22,00 nášup. S váhou (či hmotností) problémy nemám, při výšce 185 mám okolo 80 kg, + – 3 kg, v létě méně, v zimě více. 🙂

Ametyst

Hlada: Doktoři vědí o výživě tolik, co ty nebo já. Jsou už na studiích směrovaní na léčbu chemickými léky, a potlačování příznaků. To jen u zvířat správná strava souvisí s dobrým zdravím. 😸

Tonda Káňa

aliendron: dostatek pohybu a kardio je fajn, ale pokud žereš jako prase a jsi i přes pohyb ve velkém kalorickém surplusu, tak je ti to k ničemu, tloustnout budeš pořád a akorát tě pak klepne… Ty máš vrozenou cukrovku, nebo jsi ji získal díky své životosprávě? 😁

Jinak pokud chceš zhubnout, tak aby bylo vše efektivní, tak je nutné vše hlídat a tam se bez tabulek neobejdeš. Jíst nekontrolovaně málo jen tak je špatný přístup…

S tabulkami v žádný zázrak nedoufáš, stačí se držet doporučeného příjmu živin a vše funguje. Ale kdo to nikdy nezkusil, neví… 😉

Teď by mi už mohly Kalorické tabulky nějakou spolupráci nabídnout, ne? 😂😂

aliendrone

Tonda Káňa>>> Tak POCHOPITELNĚ že přežírání je cesta do pekla. Zvláště když vezmeš v úvahu, ČEMU dnes říkají „sportovní pohyb“.
(Osobně tomu říkám „sportovní módní přehlídka“ – navléknou elasťáky, což na ženách OK, ale na chlapech je to je FAKT na přesdržku pohled. A pak se PLOUŽÍ „celých 5km, uff, uff“, vypadá to spíše jako když zobmie popadla padoucnice, ne jako skutečný běh. A přitom by jim klidně stačilo blbejch 1500m, ovšem když je zaběhnou pod 5:30 – garantuju ti, že tak spálí více kalorií, než to 5km šudlání. O úspoře drahocenného času nemluvě.)
O tom, že při dietě (redukční) je třeba sledovat přísun nediskutuji. to je samozřejmost, myslím. Jen si podle mne MÁLO lidí uvědomuje, že samotná dieta NIC neřeší (a to dokonce drastická). PODSTATNÝ je právě ten „výdej“, musíš makat „do padnutí“ a následně JESTĚ VÍC. V TOM je celé kouzlo, myslím (nikdy jsem redukční dietu neprovozoval, nebylo třeba, ale sourosemetričky by mohly povídat).
ROZHODNĚ ale NESTAČÍ se „držet doporučeného příjmu“, pokud ten výdej není VÍCE než adekvátní. 🙂

K cukrovce jsem zdědil dispozice po mutti, doktoři mě varovali, „že to nejspíše přijde“. Spouštěčem byl nejspíše chlast (svého času jsem měl období, kdy jsem DOST sosal – víš jak, když už něco, TAK POŘÁDNĚ. Ale říkej to sotva odrostlému teleti, navíc když spouštěčem může být KDE CO (ani sami doktoři to nevědí). Nesmíte tohle, nesmíte támhleto – to už by mě mohli rovnou narvat do penálu. CO by to bylo za život?
Takže nwm jestli vůbec v tom hrála roli ta životospráva – hodně práce, hodně zábavy, málo spánku (tudíž je to pravděpodobné). Ale co, každý má to svoje, no ne? 🙂

Prostě to chtělo čas k tomu, abych dostal rozum. Což jsem NAVZDORY poroctvím mutti asi dostal (doufám). Ona mi prorokovala „Synku, ty až jednou dostaneš rozum, tak ho samou radostí ztratíš a nadosmrti budeš mít kulový!“ 🙂 Eh, kdybys jen měl tušení CO VŠECHNO mi mutti moudrého říkala… (NE, neptej se! Já lempl jí totiž NEPOSLOUCHAL, v tom je asi ten průser. 😉 😛 )

Tonda Káňa

Opravím: Kalorické tabulky Premium zdarma 👍