Lurius

Je bezpečné jíst ostružiny na které létají mouchy?

Slyšel jsem že mouchy plivou na potravu aby ji rozložili, tak mám z těch měkkých plodů trochu strach

Nejlepší odpověď
Drap

Liška ostružiny svírat nebude. Je to stejně jako borůvky, maliny, brusinky a jahody se doporučuje před konzumací opláchnout vodou. Pojídám lesní plody poměrně dost často, když něco roste a už mnoho let. Doposud jsem je nestačil nikdy umýt a žádnou nemoc ani nákazu jsem z toho neměl.

Další odpovědi
zjentek

Pokud začneš přemýšlet tímto způsobem, brzy si přivodíš nebezpečné alergie a podobné. No a pak si člověk vyber… 🤷‍♂️🤷‍♂️🤷‍♂️

elkon

Nevím jestli mouchy, ale nedoporučuje se konzumovat lesní plody bez omytí, kvůli možnosti potřísnění zvěří slinami. Hrozí vzteklina, hlavně od lišek.

Dochy

Ne, není.
Stejně tak není bezpečné jíst chleba a pít pivo.

cappuccino

Ja bych nic, na cem sedela moucha, nepozrela!! Nikdy nevis, na cem sedela predtim!

Dochy

elkon: ad vzteklina:

  1. vzteklina u lišek v ČR nebyla už několik let zaznamenána
  2. pokud vím, zrovna virus vztekliny je extrémn citlivý na vnější podmínky, na lesních plodech snad nevydrží déle než nízké jednoky minut
  3. pokud jde o lesní plody a lišky, tak nějaké riziko existuje, ale mám za to, že jde spíše o nějaké tasemnice než vzteklinu.

elkon

Není to z mé hlavy, ale z reportáže v televizi.